Keď sa povie zelený čaj, každý si predstaví teplý nápoj s charakteristickou chuťou a arómou. Avšak, sypaný zelený čaj nie je len synonymom pôžitku a zahriatia počas horúcich dní, ale aj zdravia. Prináša viacero vedecky potvrdených účinkov, ktoré stoja za pozornosť!

Keby ste sa spýtali tradičných japonských pestovateľov, aké účinky dokáže mať kvalitný sypaný zelený čaj na ľudské telo, rozprávali by vám celé hodiny. My sme pre vás vybrali 6 najzaujímavejších, o ktorých by ste mali vedieť!

1. Zelený čaj a podpora pamäti

Lístkový sypaný zelený čaj obsahuje látky, ktoré podporujú koncentráciu a zlepšujú mozgovú činnosť. Napríklad, kofeín. Síce jeho množstvo nie je tak vysoké ako v prípade kávy, ale zelený čaj ju do istej miery dokáže nahradiť.

2. Zdravšie zuby a ďasná

Tým, že zelený čaj znižuje pH v ústach, zneškodňuje škodlivé baktérie. Prispieva tak k sviežemu dychu bez zápachu a pomáha predchádzať zubným kazom či problémom s ďasnami.

3. Rýchlejšie chudnutie

Štúdie preukázali, že zelený čaj môže prispievať k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Pokiaľ sa snažíte zhodiť nejaké to kilečko, pravidelné pitie tohto zázračného nápoja rozhodne stojí za to!

4. Regulácia krvného tlaku

Viaceré účinné látky obsiahnuté v zelenom čaji pomáhajú znižovať hladinu nežiadúceho cholesterolu v krvi. Tým vyrovnávajú tlak a robia celý srdcovo-cievny systém zdravším.

5. Silnejšia imunita

Množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantov zo zeleného čaju nakopne imunitný systém a zvýši jeho odolnosť voči vírusom či baktériám.

6. Dlhší život

Zelený čaj pomáha zneškodňovať voľné radikály v organizme, čím spomaľuje procesy starnutia. Je veľká šanca, že pravidelné pitie zeleného čaju sa podpíše pod dlhší život!

Tip na záver – kúpte si japonský sypaný zelený čaj, ktorý pochádza od tradičných pestovateľov. Dbajte na to, aby bol stopercentne organický – pri jeho pestovaní by nemali byť použité žiadne pesticídy či chemické hnojivá.