Drevené domy v škandinávskej technológii sú čoraz populárnejšie. Ako sú na tom v porovnaní s tradičnými tehlovými stavbami?

Škandinávska architektúra naberá na popularite. Po boome severskej kultúry a interiérového dizajnu prišiel čas na výstavbu priamo zo severu Európy. Škandinávske budovy sú postavené predovšetkým z dreva, no nemusia nutne vyzerať ako typické červené či modré domy známe z pohľadnicových krajiniek. Moderné domy privezené touto metódou môžu byť dokončené rôznymi spôsobmi. Spoločná je ich skeletová konštrukcia a výhody spojené s použitím dreva.

Škandinávske domy na mieru

Začnime aspektom, ktorému mnohí investori venujú pozornosť v prvom rade – estetikou. Škandinávske drevenice sú dokonalým odrazom prístupu severanov k životu. Jednoduchý dizajn dobre korešponduje so severským štýlom interiérového dizajnu a trendom obracania sa k prírode. Je zbavený zbytočných prvkov a nádhery, no má ďaleko od neútulnej strohosti.

Materiály najvyššej kvality

Blízkosť k prírode a starostlivosť o planétu možno vidieť prakticky v každom aspekte škandinávskych technológií. Jedným z najdôležitejších je výber materiálov. Samozrejme, kľúčovú úlohu zohráva drevo – prírodná, obnoviteľná surovina. Na rozdiel od tradičného muriva sa pri stavbe drevodomov nedostávajú do pôdy a vody žiadne škodlivé látky (napr. z lepidiel alebo mált).

Rezané stromy sú dostupné len v zimnom období. V drsnom severnom podnebí sú ich kmene veľmi kompaktné, čo sa premieta do ich izolácie. Proces spracovania dreva zahŕňa sušenie, štvorstranné hobľovanie a impregnáciu. Vďaka tomu je veľmi odolný voči vlhkosti, extrémnym teplotám a mechanickému poškodeniu.

Ostatné materiály používané pri stavbe škandinávskych domov sa vyberajú aj z hľadiska podmienok použitia a vplyvu na životné prostredie. Veterná izolačná fólia, minerálna vlna alebo parotesná fólia znižujú energetické straty a zlepšujú izolačné vlastnosti.

Drevenica je ekologická a zdravotne nezávadná 

Vybrané domy ocenia aj ekologicky ohľaduplní investori. V ich vchode sa baktérie, vertocha a plesne množia pomalšie, čo výrazne znižuje počet patogénov a alergénov. Jedľové drevo navyše dlhodobo vylučuje éterické oleje, ktoré v noci upokojujú a uvoľňujú. Domy vyrobené škandinávskou technológiou, v snahe získať kvalitu dobrej izolačnej technológie, dokonale chránia izoláciou pred hlukom ciest či okolitých železníc. Drevo je „priedušný“ materiál – absorbuje a odvádza prebytočnú vodu mimo budovy.