Rastúce ceny energií i meniaca sa klíma bijú na poplach a vytvárajú tlak ako na naše peňaženky, tak na životný komfort. Každý musí prispieť k tomu, aby sa podarilo tento vývoj zvrátiť. V dnešnom článku vám poradíme, ako šetrnejšie a lacnejšie bývať.

Zamyslite sa nad tým, či potrebujete mať všetko

Doslova ako huby po daždi rastú v okolí veľkých miest satelitné zástavby s rodinnými domami. Chýbať pri nich nesmie vykurovaný bazén so zastrešením, veľká záhrada, garáž pre dva automobily, záhradný domček s priestorom na grilovanie a množstvo ďalšieho.

V žiadnom prípade netvrdíme, že máte radšej zostať v nehnuteľnosti, ktorá vám nepostačuje, alebo znižovať komfort výrazne pod svoje štandardy. Väčšina rodín ale po čase zistí, že nie všetko nákladné vybavenie skutočne využíva. Opustené sú po väčšinu roka napríklad domáce sauny, vírivky alebo miestnosti vyhradené na posilňovanie či sledovanie filmov. Väčšina rodín ani nepotrebuje mať samostatnú miestnosť na prespanie hostí a dve alebo tri kúpeľne.

Skrátka je dobré sa zamyslieť nad tým, či nemožno žiť skromnejšie bez toho, aby takýto štýl života bol zásadným kompromisom. Namiesto troch áut možno stačí jedno, stará televízia ešte môže niekoľko rokov slúžiť rovnako dobre ako potenciálna nová a podobne.

Naučte sa využívať dažďovú vodu

Veľké úspory je možné nájsť v nakladaní s vodou. Vo väčšine domácností je možné zvýšiť podiel využitia dažďovej vody na úkor vody z vodovodu alebo studne.

Pokiaľ ho teda ešte nemáte, kúpte si systém na záchyt dažďovej vody zo strechy alebo z terasy. V niektorých prípadoch jednoducho stačí umiestniť sud na dažďovú vodu pod odkvap namiesto kanalizácie. Takúto vodu následne môžete využívať na zalievanie záhrady.

Pokročilejšie riešenie možno potom využiť aj v domácnosti – napríklad na splachovanie toalety. Nevyhnete sa ale konštrukčným úpravám nehnuteľnosti. V prípade novostavby je ale správnym krokom s takýmto systémom v návrhu budovy počítať.

Slnečná energia dáva stále väčší zmysel

Slnečnú energiu môžete využiť na dva účely – na ohrev teplej vody a na výrobu elektriny. S tým, ako ceny energií rastú, sa stávajú domáce fotovoltaické elektrárne stále výhodnejšími.

Často navyše môžete na podobné ekologické riešenia získať dotáciu, vďaka čomu bude celá investícia matematicky dávať ešte väčší zmysel.

Staršiu budovu by ste mali zatepliť

Staré nehnuteľnosti by mali dostať nový kabát v podobe zateplenia obvodových múrov a strechy. Kvalitné zateplenie môže znížiť spotrebu energií až o desiatky percent. Aj v tomto prípade navyše môžete často dosiahnuť na investíciu, ktorá pokryje až polovicu výdavkov. Ak vaša stavba ešte zateplená nie je, je najvyšší čas o tomto kroku začať veľmi vážne uvažovať.