Kravy, ktoré konzumovali krmivo s obsahom konope, vykazovali typické symptómy pod vplyvom psychoaktívnych látok: mali červené oči, vratkú chôdzu a boli ospalé. Štúdie ukázali, že psychoaktívne zlúčeniny v kanabise môžu pretrvávať v kravskom mlieku, ale ich možné účinky na ľudí zostávajú nejasné.
Vedci uvádzajú, že dobytok, ktorý jedol krmivo s obsahom konope, sa zdal byť pod vplyvom psychoaktívnych látok. Nový výskum by mohol byť dôležitým argumentom v diskusii o tom, či sú lacné, rýchlo rastúce rastliny bezpečné pre hospodárske zvieratá. Odborníci majú tiež obavy, či sa účinná látka v marihuane môže dostať do ľudskej potravy cez mlieko kráv kŕmených konopou.
„Behaviorálne účinky zdokumentované v novej štúdii sú pozoruhodné,“ povedal Serkan Ates, agronóm z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallis, ktorý študoval spotrebu kanabisu u kráv, jahniat a kurčiat. „Zdá sa, že účinky na správanie zvierat sú oveľa hlbšie ako tie, ktoré boli pozorované v predchádzajúcich štúdiách,“ vysvetľuje.
Výhody pestovania konope
Konope (Cannabis sativa) má nižšiu koncentráciu psychoaktívnej zlúčeniny tetrahydrokanabinol (THC) ako konope (Cannabis indica). Namiesto toho majú vyššiu koncentráciu kanabidiolu (CBD), chemickej látky, ktorú vedci spájajú so zmiernením mnohých zdravotných problémov, ako je bolesť, úzkosť, závislosť a nespavosť. Ohybné konopné vlákna možno navyše použiť na výrobu napr. oblečenie, obuv, papier a biologicky odbúrateľné plasty.
Pestovanie kanabisu v posledných rokoch prudko vzrástlo. Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) však zatiaľ neschválil kŕmenie kráv touto rozšírenou rastlinou. Všetko kvôli obavám, že sa THC dostane do jedla.
Aby sa otestovalo, ako kanabinoidy (vrátane THC a CBD) z konope ovplyvňujú zvieratá, kŕmili vedci v Nemecku desať dojníc rôznymi množstvami konopného krmiva obsahujúceho rôzne koncentrácie kanabinoidov. Počas experimentu, ktorý trval niekoľko týždňov, vedci odobrali vzorky mlieka, krvi a výkalov a venovali veľkú pozornosť správaniu dobytka.
„Omámené“ kravy
Výskumníci zistili, že dávky skonzumovaných psychoaktívnych látok boli rozhodujúce v správaní kráv. Hovädzí dobytok, ktorý jedol fermentované krmivo vyrobené z celých rastlín konope, vykazoval len málo viditeľných zmien v správaní v porovnaní s kravami kŕmenými normálnou stravou založenou na kukurici.
Toto nebol prípad dobytka, ktorý jedol krmivo pripravené z listov, kvetov a konopných semien bohatých na kanabinoidy. Podľa výpočtov výskumníkov tieto kravy absorbovali až 86-krát viac THC, ako bolo potrebné na odhalenie jasného účinku psychoaktívnych látok na človeka. U tejto skupiny zvierat bolo pozorované spomalenie srdcovej frekvencie a dýchania, ako aj zníženie množstva skonzumovanej potravy a podávaného mlieka.
Ba čo viac, tieto kravy boli dezorientované, viac zívali a produkovali viac slín a iných sekrétov. Niektorí jedinci mali červené oči a boli nestabilní v pohybe.
Nezvyčajné správanie u zvierat ustúpilo niekoľko dní po tom, čo dobytok prestal jesť konope. Napriek tomu kanabinoidy nejaký čas pretrvávali v kravskom mlieku.