Netopiere sú známe svojimi echolokačnými schopnosťami. Na orientáciu v priestore vydávajú vysokofrekvenčné zvuky. Ale dokážu produkovať aj zvuky oveľa nižšej frekvencie, podobné tým, ktoré používajú death metaloví speváci. Ako zistili dánski výskumníci, používajú ich na vzájomnú komunikáciu.

Výskum pod vedením vedcov z University of Southern Denmark zistil, že netopiere okrem krátkych veľmi vysokofrekvenčných signálov, ktoré používajú na echolokáciu, vydávajú aj zvuky s oveľa nižšou frekvenciou. Podľa vedcov tieto hovory využívajú lietajúce cicavce na vzájomnú komunikáciu. Netopiere sa navzájom vítajú deathmetalovým chrochtaním a majú hlasový rozsah, ktorý je ďaleko za tým, čoho je väčšina ľudí schopná.

Death metaloví speváci zo sveta zvierat

Netopiere majú nezvyčajne veľký hlasový rozsah sedem oktáv v porovnaní s iba tromi alebo štyrmi oktávami u väčšiny cicavcov vrátane ľudí. Máloktorý spevák má hlasový rozsah päť oktáv. Sú medzi nimi napr. Mariah Carey alebo zosnulý Prince. Echolokačné zvuky netopierov a „hovory“ s nižšou frekvenciou sa pohybujú od 1 do 120 kilohertzov, vďaka čomu sú medzi cicavcami jedinečné.

Aby vedci pochopili, ako rôzne hlasové štruktúry umožňujú netopierom produkovať takú širokú škálu hovorov, skúmali hrtany piatich dospelých červených netopierov (Myotis daubentonii). Pomocou mimoriadne citlivých prístrojov zaznamenávali vibrácie strún, respektíve hlasiviek v hrtane. Aby napodobnili prirodzenú vokalizáciu, prešli prúdom vzduchu cez extrahovaný hrtan a nafilmovali vibrácie pri 250 000 snímkach za sekundu. Potom použili strojové učenie na rekonštrukciu pohybu vokálnych záhybov.

Analýza nahrávok pomohla vedcom určiť, že netopiere používajú vestibulárny záhyb umiestnený na bočných stenách hrtana, bežne známy ako hlasivky, na vydávanie zvukov pri nízkych frekvenciách 1 až 3 kilohertzov. Tieto druhy zvukov používajú netopiere na sociálne kontakty. Vestibulárny záhyb využívajú aj death metaloví vokalisti a vokálne skupiny využívajúce tzv hrdelný spev.