Psy sprevádzajú ľudí po stáročia. Sú s nami tak dlho, že je ťažké čo i len určiť, kedy sa začala naša spoločná cesta. Preto nie je prekvapujúce, že následné objavy posúvajú túto hranicu stále ďalej do minulosti. Nové analýzy kostí nájdených v roku 1985 ukázali, že patria psovi. Toto zviera žilo pred viac ako 17 000 rokmi. pred rokmi, čo z nich robí jedného z prvých domestikovaných psov v Európe.

Psy sú považované za prvý druh domestikovaný ľuďmi. Určenie, kedy a kde sa tak stalo, však zostáva predmetom diskusie. Počas vykopávok vedených Jesusom Altunom v jaskyni Erralla v Španielsku v roku 1985 bola nájdená takmer úplná ramenná kosť psovitých šeliem, rodiny predátorov, ktorá zahŕňa vlky, psy, líšky a kojoty. V tom čase bolo ťažké určiť, k akému druhu psovita kosť patrí, no novovykonané morfologické, rádiometrické a genetické rozbory ukázali, že ide o kosť domáceho psa starú viac ako 17 000 rokov. rokov.

Najstaršie domestikované psy žili v Baskicku

Donedávna sme si mysleli, že najstaršie pozostatky domestikovaných psov sa našli v Nemecku. Ich vek sa odhadoval na 15 114 až 14 237 rokov. Najnovší objav však znamená, že za rekordmanov v tomto smere budeme teraz zrejme považovať štvornožky, ktorých pozostatky sa našli v jaskyni Erralla v Baskicku v Španielsku. Sú datované pred 17 410 až 17 096 rokmi. V tejto dobe vo vzťahu k ľuďom hovoríme o tzv. Magdalénska kultúra, ktorá existovala pred 17 000 až 12 000 rokmi. Jeho začiatok v západnej Európe sa datuje do vrchného paleolitu a mezolitu.

V spomínanej jaskyni, psieho humeru. Bolo však potrebné presnejšie určiť, kedy presne žili a k ​​akému druhu patrili. Jednou zo základných metód na určenie toho, z koľkých rokov pozostatky pochádzajú, je samozrejme metóda rádiokarbónového datovania založená na izotope rádioaktívneho uhlíka C-14.

Počiatky spolužitia ľudí a psov

Ďalšou, o niečo ťažšou úlohou, pred ktorou vedci stáli, bolo presne určiť, s akým druhom máme do činenia. V prvom rade bolo potrebné nájsť odpoveď na otázku, sú to pozostatky vlkov alebo už domestikovaných psov? Nie je to ľahká úloha, pretože v štádiu domestikácie bolo medzi jedným a druhým zrejme prechodné obdobie. Vedcom sa však podarilo určiť, že nájdené kosti patrili Canis lupus familiaris, teda psovi domácemu. To znamená, že kosti z jaskyne Errall patrili k zástupcom najstarších psov v Európe.