August síce znamená, že nám zostáva ešte mesiac prázdnin, no pre záhradkárov je to začiatok práce s výhľadom na zazimovanie a ďalšiu sezónu. Dni sú stále teplé, ale noci sú čoraz chladnejšie. Nechýbajú ani svetlé chvíľky v podobe zberu zeleniny a jesennej výsadby a dokonca aj založenia trávnika.

Okrasná záhrada

V auguste by sa mal uskutočniť posledný strih živých plotov a zelených kríkov. Je to tiež mesiac, kedy sa zbierajú semená rastlín na siatie na ďalšiu sezónu. Jednoročné kvety sa kŕmia kombinovanými hnojivami a v prípade viacročných rastlín by sa mali prestať používať hnojivá obsahujúce dusík. Nezabudnite odstrániť vyblednuté ruže a trvalky. Začiatkom mesiaca levanduľu zrežte. Koncom augusta začína výsadba jarných cibuľovitých kvetov. Ak plánujete vytvárať suché kytice, začnite zbierať kvety už teraz. V druhej polovici mesiaca začnite používať jesenné hnojivá.

Zelenina a ovocie

Kríky a ovocné stromy treba odburiniť. Burinu, ktorá nemá semená, je možné kompostovať, ale choré rastliny treba hodiť do zeleného kontajnera na odpad. Môžete zbierať zrelú zeleninu a bylinky. Je to tiež skvelý čas na zber jabĺk, hrušiek, sliviek a broskýň. Konáre zaťažené ovocím treba dodatočne chrániť proti zlomeniu. Ak sa tieto ešte neobjavili, oplatí sa orezať konáre, aby bol lepší prístup svetla. V prípade malín, ktoré prinášajú ovocie len raz ročne, by ste mali odrezať všetky výhonky, ktoré prinášali úrodu. Prerezávanie by sa malo vykonávať po zbere ovocia.

Trávnik

V prípade trávnika je dôležité pamätať na pravidelné zavlažovanie a kosenie, ako aj odstraňovanie buriny. Najlepší čas na zalievanie je skoro ráno alebo večer. Ak prevládajú suché dni, trávnik by sa nemal kosiť príliš nakrátko, pretože steblá trávy poskytujú pôde tieň a spomaľujú odparovanie vody. Pri hnojení treba používať zmesi bohaté na fosfor a draslík, ktoré dopomôžu k odolnosti voči mrazu. Tiež stojí za to vykonať prevzdušňovací postup na prevzdušnenie koreňov. Na tento účel môžete jednoducho použiť vidličku alebo si zaobstarať prevzdušňovač. Dobrá správa je aj pre tých, ktorí si chcú len založiť trávnik, pretože polovica augusta je na to ideálny čas