Dlhý relax vo vani plnej peny a pleťová maska na tvári  – to znie ako dokonalý plán na večer. Áno, aj my si takto z času na čas radi oddýchneme po dlhom pracovnom dni, najmä ak máme po ruke obľúbenú knihu alebo seriál, ktorý konečne dostal ďalšiu sezónu. Vždy sa však nájde „ale“ – aj tu.

Radi sa o seba staráme. Kefovanie tela, ranná tvárová joga s použitím vášho obľúbeného oleja, masáž hlavy pri umývaní vlasov, to všetko sú rituály, ktoré nás na chvíľu vytrhnú z každodenného života. Nemyslíme si však, že v takýchto chvíľach môžeme robiť rozhodnutia, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú svet okolo nás. Ako byť ženou a zároveň byť eko? Máme pre vás niekoľko (naozaj jednoduchých) tipov.

Sprcha namiesto vane

Vieme, že samozrejmé veci treba opakovať, a preto apelujeme – kúpeľ raz za týždeň bude rovnako uvoľňujúci alebo dokonca viac uvoľňujúci ako ten každodenný. Rýchla sprcha vám prinesie také potešenie ako vaňa plná vody, najmä ak použijete svoj obľúbený sprchový gél (milujeme ten s kakaovou vôňou a krémovou konzistenciou). V reproduktoroch si pustite svoju obľúbenú hudbu a spievajte do sprchovej hlavice. Bude to radostné a v prospech životného prostredia.

Jednorazové plytvanie

Najplastickejšia vec v našej kúpeľni? Pravdepodobne jednorazová žiletka, ktorá sa dá ľahko nahradiť oveľa lepším a odolnejším modelom. Na trhu existujú spoločnosti, ktoré sa špecializujú na vývoj udržateľných alternatív k týmto typom produktov. Výberom kovového holiaceho strojčeka s vymeniteľnými čepieľkami šetríte nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku – žiletku je možné pri správnom skladovaní a v závislosti od používania vymeniť každých pár týždňov či dokonca mesiacov. A čo viac, jedna čepeľ je bezpečnejšia pre pokožku.

Bambus na záchranu

Vyzerá ako strom a asi väčšina z vás by ho presne tak opísala, a predsa je to tráva. Bambus je jedným z najrýchlejšie rastúcich zdrojov našej planéty – rastie veľmi rýchlo, aj o 20 – 30 cm za deň a jeho najrýchlejšie rastúci druh až o meter. Poskytuje o 35 % viac kyslíka ako porast ekvivalentnej veľkosti, je organický, pestovaný bez použitia hnojív a herbicídov a je prirodzene antibakteriálny. Preto vždy, keď môžeme, používame produkty z tejto rastliny, najmä keď ich potrebujeme vo veľkom množstve. Takýto zoznam zahŕňa aj napríklad hygienické vložky.

Mohli by sme pokračovať ďalej a ďalej – znovu použiteľné vatové tampóny, domáce rúška namiesto plátených atď. Najdôležitejšie je pamätať na malé kroky, za ktoré nám bude okolie vďačné.